Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Można to zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka bezpieczeństwa

Zamknij
MENU

Strona Główna

Kategorie

Blog

Najczęściej kupowane

Promocje

Wszystkie promocje
MENU

Strona Główna

Kategorie

Blog

Najczęściej kupowane

Promocje

Recykling papieru

22 11 2021

Recykling papieru

W dobie zmian klimatycznych, ochrona przyrody zyskuje na świadomości wśród ludzi. Dowiadujemy się chętnie o nowych formach działań, przyjaznych dla środowiska. Jednym z takich działań jest na przykład recykling papieru. Sam recykling to pojęcie określające działania mające na celu powtórne wykorzystanie budulców i materiałów do stworzenia nowych produktów. Dlaczego warto postępować zgodnie z zasadami ochrony przyrody i stosować recykling papieru?

Ograniczenie generowania nowych odpadów

Zaletą stosowania recyklingu papieru jest ograniczenie w generowaniu odpadów. Pomimo tego, że materiał ten szybko rozkłada się w środowisku, to jednak trzeba pamiętać, że tworzony jest on z drzew, które do tego trzeba wyciąć. Trzeba pamiętać, że drzewa, ogółem lasy to płuca naszej planety. Produkują potrzebny do życia tlen. Recykling papieru nie tylko ogranicza produkcję odpadów, pozostawiając środowisko niezanieczyszczonym, to jeszcze chroni naturę przed nadmierną wycinką.

Recykling papieru pozwala na dużą oszczędność energii

Pomimo tego, że rośnie popularność odnawialnych źródeł energii, to jednak nadal w dużej mierze korzystamy z tradycyjnych, na przykład węgla, gazu ziemnego i innych. Niestety ich nadmierna eksploatacja w dobie globalizacji oraz rosnącego przeludnienia na świecie, może doprowadzić do tego, że prędzej czy później nieodnawialne źródła energii się skończą. Ta z kolei potrzebna jest nam do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się jednak, że przetworzenie makulatury pozwala na zaoszczędzenie energii aż do 65%!

Nie tylko oszczędność ekologiczna, ale też ekonomiczna

W związku z tym, że podczas produkcji produktów z przetworzonej makulatury, wykorzystuje się mniej energii, przekłada się to także na dużą oszczędność ekonomiczną dla zakładów. Recykling papieru pozwala więc na obniżenie rachunków za media - prąd, wodę i inne. Chcąc jeszcze bardziej obniżyć rachunki, a także i wesprzeć środowisko, możesz zdecydować się też na założenie fotowoltaiki w zakładzie. Wtedy produkujesz prąd dzięki falom elektromagnetycznym pochodzącym ze słońca!

Proces recyklingu papieru

Wszystko zaczyna się już w momencie, kiedy produkt papierowy wrzucamy do odpowiedniego kosza na odpady. Po tym jak odpady zostaną od Ciebie zabrane, następuje ich dokładniejsza segregacja, a w dalszym kroku zostają pogrupowane. Produkty zdane do recyklingu transportowane są do przetwórni, tam następuje proces rozdrabniania oraz rozwłókniania. Do kolejnych etapów należy oczyszczenie budulca z resztek żywności, odbarwianie i separowanie uzyskanej masy od tuszów drukarskich czy klejów. Uzyskana masa jest budulcem do stworzenia kolejnych produktów, na przykład zaproszeń ślubnych, papierów biurowych i innych.

Jakie produkty papierowe mogą podlegać recyklingowi?

Tak właściwie niemalże wszystko, co wykonane jest z papieru, może podlegać ponownemu przetworzeniu. Między innymi gazety, ulotki, papier biurowy, książki z miękkimi okładkami, kartony i tekturowe pudełka bądź torby papierowe (zarówno zwykłe, jak i upominkowe). Podczas rozdzielania odpadów do odpowiednich worków, warto także pamiętać, że czasami do wytworzenia produktu wykorzystano różne materiały, na przykład plastik i papier. W takim przypadku dobrym pomysłem jest rozdzielanie elementów produktu, tak aby materiał trafił do odpowiednio kosza na śmieci.

MENU

Strona Główna

Kategorie

Blog

Najczęściej kupowane

Promocje