Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Można to zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka bezpieczeństwa

Zamknij
MENU

Strona Główna

Kategorie

Blog

Najczęściej kupowane

Promocje

Wszystkie promocje
MENU

Strona Główna

Kategorie

Blog

Najczęściej kupowane

Promocje

Co oznacza Zero Waste?

18 01 2022

W dobie wzrostu świadomości konieczności wykazywania postaw ekologicznych, poszukuje się coraz to nowszych sposobów na ochronę przyrody. Do nich należą działania Zero Waste. Termin określa w głównej mierze styl życia, w którym generuje się jak najmniej odpadów, a co za tym idzie, nie zanieczyszcza się środowiska. Ten styl życia zachęca do ponownego wykorzystania opakowań po produktach, nadawanie zużytym towarom nowej wartości, tak aby nie stały się one odpadami. Co ciekawe termin ten dotyczy nie tylko stylu życia, ale też podejścia w gospodarce. To podejście zakłada stworzenie zamkniętego obiegu działania, w którym zasoby zużywa się w 100%, tak aby nie generować odpadów.

Działania Zero Waste w codziennym życiu

Pewnie zastanawiasz się, co można zrobić w swoim domu, aby żyć w zgodzie z chwalebną ideą Zero Waste. Już spieszymy z odpowiedzią.

- Kupuj mniej artykułów spożywczych

Zacząć warto od artykułów spożywczych - w Polsce wyrzuca się bardzo dużo produktów, które są po terminie. Dotoczy to między innymi warzyw, owoców oraz mięs. Co można zrobić, aby nie generować dużej ilości tego rodzaju odpadów? Kupuj tyle ile faktycznie zdołają zjeść mieszkańcy w Twoim gospodarstwie domowym! Nie kupuj nadmiaru jedzenia na zapas, w końcu, kiedy żywność skończy się, zawsze do sklepu możesz wrócić po więcej.

- Opakowania po produktach możesz wykorzystać wiele razy

Kartonowe lub plastikowe pudełka mogą okazać się na przykład doskonałe do przechowywania świeżo upieczonych ciastek. Możesz w nich chować także drobne rzeczy, jak na przykład biżuterię (zamiast kupować specjalnie dostosowanej do tego szkatułki). Nadaj nową wartość opakowaniom poprzez upcyckling. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby pudełko nie wylądowało na śmietniku, a zamiast tego doskonale służyło Ci przez długi czas.

- Kompostowanie, odmawianie i pozostałe działania Zero West

Bioodpady można wykorzystać do kompostownika, który będzie doskonałym naturalnym nawozem dla roślin, jakie na nim wyrosną. Żeby żyć zgodnie z duchem ruchu Zero West, pamiętaj o odmawianiu przyjmowania produktów, które mogą przynieść szkodę środowisku. Ponadto stosuj inne działania zgodne z ideą Zero Waste – wykorzystuj ponownie zużyte produkty, stosuj recykling i do koniecznego minimum ograniczaj generowanie jakichkolwiek odpadów. Stosując się do tych zasad, z całą pewnością zyskasz wdzięczność Matki Natury.

MENU

Strona Główna

Kategorie

Blog

Najczęściej kupowane

Promocje